co to jest pocztówka?



(ryc.1 - Różne wymiary widokówek)



(ryc.2 - Przykładowy widok tylnej strony widokówki)


(ryc.3 - Nietypowy kształt)


(ryc.4 - widokówka o układzie pionowym)


(ryc.5 - widokówka o układzie poziomym)


(ryc.6 - rozłożenie i ilość nadruków na stronie tylnej)


(ryc.7 - rozłożenie i ilość nadruków na stronie tylnej)


(ryc.8 - pocztówka z widokiem również z tylnej strony)


(ryc.9 - charakterystyczne wzory graficzne na tylnej części pocztówki - w polu wiadomości oraz znaczka)

 

Pocztówka jest kawałkiem papieru, który z jednej strony przedstawia jakiś temat, a z drugiej pozwala zawrzeć pisemny komunikat. Ów kawałek papieru służy do przesyłania go innej osobie.

     Na powyższej definicji można by zakończyć dywagacje na temat istoty pocztówki, postanowiłem jednak zagłębić się w – moim zdaniem – interesujące szczegóły.

Papier

    Podstawowy składnik pocztówki. Gramatura papieru wykorzystywana do produkcji widokówek jest bardzo różna. Najczęściej można ją określić mianem ''kartonika'' i te sformułowanie chyba jest najtrafniejsze. Owe kartoniki maja różną elastyczność, lecz produkowane w Polsce są w większości przypadków dość sztywne. Sztywność pozwala zwiększyć trwałość widokówki i zapobiega jej pogięciu podczas transportu od adresata do nadawcy.
     Kształt typowej pocztówki ma postać prostokąta. Od czasu do czasu można spotkać widokówki o kształcie kwadratu lub koła. W ofercie wydawniczej spotyka się również pocztówki o innych kształtach niż wymienione wcześniej: z brzegami przyciętymi na kształt fal, czy obrysu jakiegoś elementu graficznego na brzegach lub wewnątrz pocztówki.
     Ten ''kartonik'' ma pewne wymiary. Najczęściej spotykanymi są zbliżone do 10 cm x 15 cm. Stosunkowo rzadko pojawiają się pocztówki o mniejszych wymiarach, natomiast dosyć często można nabyć egzemplarze nieco większe od ''standardowych'', nie przekraczających zwykle wymiaru 12,5 cm x 17 cm. Mniej popularnym wymiarem jest zbliżony do 10 cm x 21 cm.
     Wierzchnia strona pocztówki jest pokryta lakierem, spodnia natomiast, w większości przypadków nie. Lakier może być błyszczący lub matowy. Współczesne widokówki drukowane są w kolorze.

Przód

     Sprzedawcy, zachęcając nas do kupna, wystawiają pocztówki wierzchnią stroną do klienta. W przypadku widokówek, na tej stronie umieszczane są zdjęcia danego miejsca lub mapa. Ilość zdjęć bywa bardzo różna, zwykle waha się od jednego do pięciu. Zdjęcia mogą znajdować się w układzie poziomym lub pionowym. Z poczynionych obserwacji wydaje mi się, że układ poziomy jest bardziej popularny.
     Poza zdjęciami często występuje nazwa regionu, miejscowości lub obiektu. Niejednokrotnie towarzyszy jej także herb, flaga, mapa lub jakieś elementy graficzne.
     Dla kolekcjonera pocztówek treść tejże strony określa atrakcyjność danego egzemplarza. Ze względu na treść, widokówki dzielą się na kilka kategorii, o których szerzej napiszę w innym artykule.

Tył

     Z wierzchu widokówka może wyglądać jak zwykłe zdjęcie, jeśli nie ma napisów i grafiki. Co zatem odróżnia zdjęcie od pocztówki, bo nie są to przecież synonimy? Różnica polega na tym, że zdjęcie jest z drugiej strony czyste, a pocztówka posiada bardzo charakterystyczne nadruki, które sprawiają, że nazywamy ją pocztówką.
     Większość pocztówek posiada białe lub zbliżone do białego tło, jednak niektóre mają z tyłu coś w rodzaju znaku wodnego, czyli bardzo bladego nadruku (czarno-biały lub kolorowy), który przedstawia motyw z przedniej strony, motyw charakterystyczny dla serii pocztówek lub wydawcy.
     Lewa część spodniej strony przeznaczona jest na wiadomość pisemną, którą chcemy przekazać adresatowi. Po prawej stronie powinno znajdować się miejsce na wpisanie adresu odbiorcy, a w prawym górnym rogu na znaczek pocztowy (Zwykle w formie kwadratu lub prostokąta. Czasem wydawca umieszcza tam element graficzny: herb, znaczek firmowy, reklamę).

     Sprawą dyskusyjną jest w mojej opinii zakwalifikowanie jako pocztówki, przedmiotu, który ją przypomina - kartonik ze zdjęciem z przedniej strony, ale brakiem nadruków lub jedynie z nadrukiem w postaci opisu przedstawionego miejsca. Pewnie część zbieraczy uzna to za pocztówkę - ja nie, ponieważ pewnie 90 lub więcej procent pocztówek zawiera z tyłu następujące informacje:

- opis – informację o tym, co przedstawia pocztówka. Czasem jest to tylko nazwa miejscowości, ale niejednokrotnie opis jest rozszerzony o ciekawe szczegóły. Opis umieszczony jest najczęściej w lewym górnym rogu, rzadziej w lewym dolny rogu.
- nazwę wydawcy pocztówki – najczęściej w linii prostopadłej do pola adresu, umiejscowionej blisko środka widokówki lub tuż nad nią, rzadziej w innym miejscu; prawie zawsze umieszcza się kontaktowy numer telefonu, często adres pocztowy i internetowy.
- imię i nazwisko fotografa, który wykonał zdjęcie(a).
- numer seryjny / numer wzoru – umieszczony w różnych miejscach: w lewym górnym rogu; w polu znaczka; pod środkową, pionową linią
- kod kreskowy -  nie zawsze umieszczany na pocztówce, ale jeśli to znajduje się w najczęściej w polu znaczka lub po lewej stronie na dole.
- informacja techniczna – w odległości około 1 – 1,5 cm od prawej dolnej krawędzi pocztówki czasem znajduje się linia przechodząca niemalże przez całą długość kartki z informacją (często w różnych językach): "nie pisać pod tą linią".

przypisy:
ryc.1 - autor: Piotr Studziński
ryc.2 - autor: Piotr Studziński
ryc.3 - Jastarnia - wyd. Pan Dragon
ryc.4 - Bytom - wyd. Dikappa, nr ser. 05.632
ryc.5 - Istebna - wyd. Gronie, nr ser. 576
ryc.6 - Kudowa-Zdrój - wyd. Grafix, Kłodzko
ryc.7 - Istebna - wyd. Gronie, nr ser. 576
ryc.8 - Warszawa - wyd. DDK Edition, nr ser. 4201
ryc.9 - Warszawa - wyd. Dekorgraf, nr ser. JS-305

 

powrót

 © 2008-2015 Piotr Studziński

Strona główna | Autor | Artykuły | Wymiana pocztówek | Partnerzy | Linki | Zagadnienia prawne....