wartość pocztówek



(ryc.1 - Uszkodzone rogi zmniejszające wartość pocztówki)


(ryc.2 - Kraków, Wawel dziś)


(ryc.3 - Kraków, Wawel przed renowacją elewacji)


(ryc.4 - pocztówka czarno-biała, dzisiaj nie do nabycia)


(ryc.5 - pieczątka na tylnej stronie widokówki)


(ryc.6 - pieczątka na tylnej stronie widokówki)

 

Dopiero pisząc ten artykuł, zadałem sobie pytanie: co to jest "wartość"? Jak zdefiniować "wartość"? Niestety, nie mam tak światłego umysłu, jak niektórzy filozofowie, zatem postanowiłem skorzystać z efektów ich rozważań. Definicja, która najbardziej do mnie przemawia określa, że wartość to:

"Wszystko, co uchodzi za ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa oraz jest godne pożądania, co łączy się z pozytywnymi przeżyciami i stanowi jednocześnie cel dążeń ludzkich".*

    Korzystając z powyższego wyjaśnienia, można śmiało rzec, że pocztówki są wartością samą w sobie lub przedstawiają jakąś wartość. Ludzie zbierają je ze względu na to, że z jakiś powodów są dla nich cenne. Nie sądzę, żeby ktoś zbierał je tylko po to, aby je mieć i były mu obojętne. Teoretycznie, najprościej jest określić obiektywną wartość materialną jakiegoś egzemplarza. Dużo trudniej ocenić wartość subiektywną, jaką dana widokówka przedstawia dla danej osoby. W dalszej części tego artykułu obie kategorie wartości omówione zostały szerzej i dotyczą tylko pewnego rodzaju pocztówek – widokówek.

Wartość materialna

     Określa się ją ceną lub innym przedmiotem, który możemy uzyskać w zamian. Praktycznie każdą pocztówkę ktoś musiał kupić, a jeśli nie została kupiona (bo ktoś otrzymał ją za darmo), to musiała zostać wyprodukowana przy nakładzie ściśle określonych kosztów.
     Cena współczesnych widokówek w Polsce waha się (szacunkowo) od 50gr. do 1,50zł., a w Europie od 30c do 1
. Czy po kupnie widokówki za 50gr. jej wartość materialna w dalszym ciągu pozostaje taka sama? Otóż nie. Wszystko zależy od tego, co przedstawia, gdzie, kiedy i przez kogo została wydana i gdzie, sprzedając ją, uzyska się najwięcej.
     Przykładowo, ktoś, jakimś sposobem nabył za pół dolara amerykańskiego nową pocztówkę z Dżibutti i przywiózł ją do Polski z zamiarem sprzedaży. Wartość tego konkretnego przedmiotu może sięgać dziesięciokrotności jego ceny nominalnej. Wartość pieniężna uzależniona jest także od stanu przedmiotu, jakości wykonania, stopnia rzadkości (liczba wyprodukowanych egzemplarzy).
     Cena jednej, ciekawej widokówki zagranicznej na aukcjach internetowych waha się między 5 a 15 złotych. Duże znaczenie ma to, czy zechcemy sprzedać jedną widokówkę, czy może zbiór widokówek. W drugim przypadku cenna jednostkowa będzie z pewnością o pewien procent niższa. Osobną sprawą są ceny starych widokówek, których zbieraniem się nie zajmuję, a których ceny mogą dochodzić nawet do 400-500 złotych za sztukę.
     Wracając do polskich pocztówek, stosunkowo mało ciekawe pocztówki wydawane przez nieistniejącą już Krajową Agencję Wydawniczą mogą osiągnąć nienajgorsze ceny. Tu znaczenie ma ich rzadkość - ich liczba jest ograniczona, ponieważ nie są już produkowane. Ważne jest też to, czy widokówki są z tyłu zapisane czy nie, widokówki niezapisane są zazwyczaj więcej warte (niektórzy nie zbierają zapisanych - dla tej grupy są one bezwartościowe).
   Koszt pojedynczej pocztówki jest stosunkowo niewielki, a to pozwala na rozwijanie tego zainteresowania nawet osobom o niezbyt wypchanych portfelach, co jest niewątpliwym plusem tego hobby.

Wartość niematerialna

     Jest to wyznacznik różnicy, która oddziela nas, kolekcjonerów od pospolitego sprzedawcy danego towaru. Do tej kategorii wartości można zaliczyć: subiektywne odczucie danej osoby, co do wartości niematerialnej pocztówki – na przykład wrażenia estetyczne; wspomnienia wiążące się z jakąś widokówką, dzięki którym nie chcemy się jej pozbyć; ważność korespondencji zawartej na spodniej stronie widokówki; specjalną trudność poza finansową, która towarzyszyła pozyskaniu danego egzemplarza.
     Dla mnie szczególną wartość mają pocztówki, które sam kupiłem podczas wyjazdów, bo kojarzą mi się z dobrymi chwilami, poza tym, satysfakcja jest zawsze większa, jeśli dochodzi się do czegoś samodzielnie. Pewien procent mojej kolekcji stanowią widokówki z pieczątkami na odwrocie. Nie jest to chyba zbyt popularny dział zbieractwa, ale dla mnie ważny. Nie wszędzie można zdobyć pieczęć, zwykle dysponują nią schroniska górskie i niektóre atrakcje turystyczne (np. twierdze, latarnie morskie, zamki). W dobie sprzedaży internetowej i wymiany z innymi ludźmi coraz łatwiej zdobyć kartki z każdego zakątka naszego kraju, jednak kartka z pieczątką stanowi wyzwanie wyższego szczebla, bo trzeba samemu pofatygować się, aby zdobyć pieczątkę.  
    Wydaje mi się, że każdy hobbysta mógłby dorzucić do tego artykułu przysłowiowe trzy grosze, bo dla każdego z nas ważniejsza może być inna rzecz. Dla mnie widokówki mają bardzo ważne znaczenie terapeutyczne. Być może brzmi to nieco ekscentrycznie, ale przeglądanie pocztówek bardzo mnie uspokaja, a jest to niezwykle cenna właściwość. Dzięki nim jestem w stanie chociaż na chwilę oderwać się od szarej codzienności i niejednokrotnie nieciekawej rzeczywistości.
     Widokówki mają dużą wartość edukacyjną: dzięki nim poznajemy cały świat: geografię, architekturę, technikę, kulturę, historię i heraldykę. Jeśli posiadamy dostęp do Internetu, to z całą pewnością poznamy wiele osób dzielących nasze hobby, a czasem mogą to być znajomości na długie lata i nie tylko wirtualne!

Przypisy
* M. Łobocki, Pedagogika wobec wartości. W: B. Śliwerski (red.), Kontestacje pedagogiczne, Kraków 1993, s. 125
Ryc.1 - Wisła - wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza
Ryc.2 -
Kraków - wyd. DDK, nr ser. 4586
Ryc.3 - Kraków - wyd. Castor, nr ser. 157
Ryc.4 - Wisła - wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza
Ryc.5 - Schronisko w Dolinie Roztoki, wyd. Centrum Reklamy i Poligrafii, Zakopane
Ryc.6 - Kubalonka - wyd. Augustana

 

powrót
 

 © 2008-2015 Piotr Studziński

Strona główna | Autor | Artykuły | Wymiana pocztówek | Partnerzy | Linki | Zagadnienia prawne.....