Julia Rotnicka - wywiad
fot.1 Spotkanie z innym kolekcjonerem, Jackiem w Rzeszowie

fot.2 "Gdy jestem na wakacjach w lesie i brakuje mi ulubionych mapek to układam sobie mapę z szyszek"- Julia R

fot.3 W takich warunkach w archiwum wyd. DDK Edition Julia wyszukuje widokówki dla innych kolekcjonerów

Imię: A. Julia ('A' to skrót od mojego pierwszego imienia, używam drugiego Julia)
Państwo, miasto: Polska, Poznań
Wiek: 57lat
Strona WWW: www.widokowki.julia.prv.pl
E-mail: ajrot@poczta.onet.pl

Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda ze zbieraniem pocztówek i w jakich okolicznościach?
Widokówki zbieram od zawsze, a tak bardziej usystematyzowanie od lat 70. XX w.

W jaki sposób powiększasz swoją kolekcję?
Widokówki zdobywam i przez kupowanie w sklepach; na wszelkich wyjazdach pierwsze kroki kieruję do kiosków i na poczty w poszukiwaniu nowości; bardzo dużo przybywa mi poprzez wymiany; rodzina i znajomi też pamiętają o moim hobby i przywożą mi ze swoich podróży

Jaki rodzaj pocztówek najbardziej Cię interesuje, a jakich nie zbierasz w ogóle i dlaczego?
Najgorsze jest to, że mnie się podobają prawie wszystkie widokówki, dlatego mam ich kilkadziesiąt tysięcy aż brakuje na nie miejsca. Najbardziej lubię typowe (10x15), ale mam w zbiorach i mniejsze i większe i różne kształty. Wolę czyste, choć lubię jak są adresowane do mnie, ale mam i z obiegu pocztowego (byle nie bardzo zniszczone)

Zbieram przede wszystkim:
1. widokowki z mapkami - mam ich prawie 13 tysięcy (w tym ok. 6 tysięcy polskich)
2. miasta Polski wg spisu (ograniczyłam ilość do 5 szt. z każdego miasta) i z ponad 800 miast brakuje mi kilkadziesiąt, mam ich ok. 5 tysięcy i dodatkowo po kilkaset z dużych miast : Warszawa, Kraków, Gdańsk
3. Poznań - moje rodzinne miasto mam ok. 4 tysięcy
4. Parki Narodowe w Polsce, mam z wszystkich 23 parków ok. 600szt.
5. Parki Krajobrazowe w Polsce - mam z ok. 1/3 parków mniej więcej 400szt.
6. Zabytki kl. 0 w Polsce - z listy 65 obiektów mam już wszystkie, choć z niektórych niewiele
7. Obiekty z listy światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce - mam z wszystkich (ok. 300szt)
z zagranicznych obiektów (812) mam ponad 100 obiektów
8.Pielgrzymki Jana Pawła II

Oprócz tego mam zbiory z tematów: jaskinie, latarnie morskie, poszczególne krainy w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem Tatr i mojej Wielkopolski) wiatraki, zwierzęta (zwłaszcza bociany i pingwiny), zamki, ratusze, kościoły.................i jeszcze mogłabym sporo wymieniać.

Jak duża jest Twoja kolekcja
Ciągle nie mogę policzyć, a sama jestem ciekawa czy mam już 100 tysięcy

W jaki sposób przechowujesz pocztówki?
Do moich zbiorów kupiłam komódki, ale szuflad jest za mało więc część mam w kartonach (wydawnictwa większe) na pólkach, część w b. ładnych albumach, a część w albumikach do fotografii

Ze zdobyciem której pocztówki miałaś największe problemy?
Do dzisiaj nie mam widokówki (choć mi ją obiecano) z mapką USA i pokazanymi atakami samolotów 11.09 2001 a tak w ogóle to na ogół mam w zbiorach to co "samo przyjdzie"

Która z pocztówek jest dla Ciebie najcenniejsza? (W grę wchodzi zarówno wartość materialna jak i subiektywna sentymentalna)
Najcenniejsza dla mnie jest widokówka z mapką z PWK w 1929r. podwójna satysfakcja, że z Poznania i z mapką a dostałam ją od wytrawnego kolekcjonera z Krakowa za to, że zdobyłam ważne dla niego widokówki i wzięłam za nie tyle ile zapłaciłam (choć tam w Krakowie "szły" za 2x wyższą cenę!) . Ot nagroda za uczciwość!

Czy z którąś z pocztówek wiąże się jakaś ciekawa historia?
Śmieszna historia z mapką Wyspy Wielkanocnej, ale mówię ją tylko "na ucho"

Jaka jest obecnie najbardziej poszukiwana przez Ciebie pocztówka?
Każda z mapką z krajów ,których nie mam

Czy utrzymujesz stały kontakt z innymi kolekcjonerami? Jeśli tak, to z iloma i czy znasz osobiście kogoś, kto także zbiera pocztówki?
Stały kontakt mam z kilkunastoma kolekcjonerami z całej Polski i to od ponad 20 lat! Znamy się nie tylko z listów. Spotykaliśmy się wielokrotnie zarówno u mnie w domu jak i w innych miastach.

Czy był taki okres, kiedy chciałaś porzucić pocztówki, sprzedać je i zająć się czymś innym? Jeśli tak, to co sprawiło, że tego nie zrobiłeś?
Nie , nigdy tak nie pomyślałam. Jedynie na jednym ze spotkań z kolekcjonerami padło zapytanie, czy zastanawialiśmy się co będzie z naszymi zbiorami jak nas kiedyś zabraknie (to była rozmowa wśród prawie równolatków ). Powiedziałam, że mam nadzieję ,że moi synowie zajmą się tym, a jeśli nie będą chcieli dalej zbierać to nie wyrzucą tego na makulaturę , ale zaniosą do antykwariatu (sprzedaż) albo do muzeum (dar).

Jak postrzegasz rynek pocztówek w Polsce? Czy potrafisz wymienić wydawców, których pocztówki wywarły na tobie najlepsze wrażenie?
Wydawnictw mogę wymienić kilkanaście, z kilkoma mam bezpośredni kontakt (dla zdobycia interesujących mnie widokówek). Żadnego nie mogę w pełni pochwalić.

Czy zbieranie pocztówek czegoś Cię nauczyło?
Oczywiście, ze widokówki uczą!!! Dzięki nim poznajemy cały świat!

Jeżeli prowadzisz wymianę z zagranicznymi kolekcjonerami, to czy trafiłaś na jakiegoś nieucziwego kolekcjonera? Jeśli tak, to czy możesz podzielić się refleksją na ten temat?
Nie miałam takiego przypadku, wszyscy wywiązywali się ze swoich zobowiązań, a ja też jestem uczciwa!

Czy uczestniczyłeś w jakiejś giełdzie dla kolekcjonerów?
Sporadycznie odwiedzam "Jarmarki" , w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie

Jak postrzegasz rolę Internetu w życiu kolekcjonera pocztówek? Czy uważasz, że jest to dla Ciebie spore ułatwienie?
INTERNET to wspaniała rzecz dla kolekcjonerów!!! Gdy tylko zaczęłam z niego korzystać w ciągu miesiąca do mojego zbioru trafiło tyle zagranicznych mapek co poprzednio zdobywałam przez rok albo i dłużej. Mam swoją stronę www.widokowki.julia.prv.pl i dzięki niej trafiło do mnie wielu kolekcjonerów, a do mej kolekcji wiele widokówek .

Czy ktoś oferował Ci kupno Twojej kolekcji lub jej części? Czy miałaś dylemat, co zrobić, czy może byłaś pewna, że z całą pewnością nie sprzedasz ich za żadne pieniądze?
Nie. Ale sprzedaję sporo widokówek, bo mam bardzo dużo podwójnych. Większość nie ma tylu kartek na wymianę, a ponieważ kolekcjoner kolekcjonera powinien rozumieć, to sprzedaję kartki, które ja mam ,a inni chcieliby mieć.

Czy poza pocztówkami interesujesz się czymś jeszcze?
Bardzo wieloma sprawami interesuję się, trudno wymienić wszystko. A zbieram jeszcze autografy i monety.

Czy chciałabyś jeszcze coś dodać na zakończenie?
Wszystkich kolekcjonerów widokówek namawiam gorąco do systematycznego katalogowania swoich zbiorów!! (wspominam o tym również na swojej stronie)!! I jeszcze na zakończenie motto: "Każdy kolekcjoner to człowiek szczęśliwy" - Pierre Cabanne oraz moja dewiza : zbieracze istnieją po to aby sobie pomagać!

powrót
 

 © 2008-2015 Piotr Studziński

Strona główna | Autor | Artykuły | Wymiana pocztówek | Partnerzy | Linki | Zagadnienia prawne.....